Rolowanie ciała – czego do tego potrzebujesz?
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rolowanie ciała – czego do tego potrzebujesz?

Rolowanie ciała to technika rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Może pomóc złagodzić napięcie mięśni, bolesność i stany zapalne oraz zwiększyć zakres ruchów stawów.

Rolowanie może być skuteczną metodą rozgrzewki i odpoczynku przed i po ćwiczeniach. Chcesz zacząć rolować ciało? Poniżej przedstawimy narzędzia, z którymi możesz zacząć swoją przygodę.

Rolowanie ciała to przede wszystkim odpowiedni wałek. Na rynku dostępne są różne rodzaje wałków do rolowania. Dobierając go dla siebie, należy wziąć pod uwagę jego kształt, twardość, powierzchnię oraz długość. 

Drugim narzędziem, w które warto zaopatrzyć się podczas rolowania, jest mata. Nie jest ona niezbędna, jednak znacząco poprawia komfort ćwiczeń. Niektóre rollery (szczególnie te całkowicie gładkie), mogą mieć tendencję do ślizgania się po parkiecie. Mata jest też dobrym rozwiązaniem ze względu na higienę zabiegu.

Twardość rollera

Wybór jest olbrzymi — od miękkich, wykonanych z pianki, po twarde plastikowe.

Kształt rollera

Najbardziej znany jest kształt walca o różnej średnicy. Istnieją również rollery w kształcie piłki oraz podwójnej piłki do rozluźniania mięśni przykręgosłupowych.

Powierzchnia rollera

To od powierzchni zależy głębokość pracy podczas rolowania ciała. Na rynku dostępne są wałki od całkowicie gładkich, aż po te z różnymi wypustkami.

Długość rollera

Krótkie (35–45 cm) wałki przeznaczone są do rolowania mniejszych partii ciała, długie (70–90 cm) do większych partii ciała.

Jaki roller wybrać?

W większości przypadków, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolowaniem ciała, zakup jednego, prostego i uniwersalnego wałka będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak potrzebujesz dokładnego oddziaływania na konkretne mięśnie, konieczny będzie zakup rollera przeznaczonego do konkretnych partii ciała.

Przy zakupie wałka należy kierować się doświadczeniem w rolowaniu, oczekiwaniami i stopniem uniwersalności wałka. Należy pamiętać, że im bardziej jesteśmy spięci, tym większy będzie ból podczas masażu. Na początek warto więc wybrać wałek stosunkowo miękki i uniwersalny, na którym będzie można łatwo nauczyć się techniki rolowania. Najlepiej zdecydować się wtedy na piankowy, gładki roller w kształcie walca.

Wraz ze wzrostem naszego doświadczenia i przyzwyczajenia mięśni, możemy zdecydować się na twardszy wałek. Decydując się na roller z wypustkami, należy pamiętać, że będzie on wbijał się głęboko w wyznaczone partie ciała, co powoduje dodatkowy ból, ale też głębsze rozluźnienie. Należy znaleźć w takim wypadku złoty środek, a najlepiej skonsultować wybór ze specjalistą z dużym stażem.

Jeśli odczuwamy ból mięśni kręgosłupa lub szyi warto wybrać wałki w kształcie piłki (nacisk na konkretne miejsce) lub podwójnej piłki (rolowanie mięśni przykręgosłupowych). Pamiętajmy, że nie wolno rolować układu kostnego!

Zdj. główne: Andrew “Donovan” Valdivia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gry i zabawy w szkole – czy pomagają w rozwoju dziecka?
Gry i zabawy w szkole – czy pomagają w rozwoju dziecka?
Gry i zabawy w szkole oferują nie tylko rozrywkę, ale również szereg korzyści edukacyjnych, społecznych i emocjonalnych.
Biologiczne korzenie — Odkryj moc organicznej kawy
Biologiczne korzenie — Odkryj moc organicznej kawy
Odkryj moc organicznej kawy i ciesz się chwilą relaksu z kubkiem pełnym aromatu!
Jak naturalne materiały wpływają na jakość snu i relaksacji?
Jak naturalne materiały wpływają na jakość snu i relaksacji?
Dowiedz się, jak naturalne materiały w pościeli i meblach wpływają na jakość Twojego snu i wewnętrzną harmonię. Odkryj sekrety zdrowego i spokojnego wypoczynku!
Ostatnie wpisy