Serce sportowca – czy zmiany zachodzące w układzie sercowo-naczyniowym pod wpływem regularnego wysiłku fizycznego mogą być groźne dla zdrowia?
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Serce sportowca – czy zmiany zachodzące w układzie sercowo-naczyniowym pod wpływem regularnego wysiłku fizycznego mogą być groźne dla zdrowia?

Systematyczne badania, odpowiednia dieta i czas na odpoczynek mogą znacząco wpłynąć na zagrożenia chorób serca wynikające z uprawiania sportu. 

Serce sportowca

Medyczny termin „serce sportowca” pochodzący z języka angielskiego (athlete heart) odnosi się do zespołu fizjologicznych zmian, które zachodzą w układzie sercowo-naczyniowym w wyniku regularnego wysiłku fizycznego. Określenie to nie dotyczy tylko zawodowych sportowców, ale może także odnosić się do osób, które regularnie uprawiają sport na poziomie amatorskim czy półprofesjonalnym. W pojęciu „serce sportowca” mieszczą się takie schorzenia jak przerost mięśnia sercowego, zaburzenia krążenia, zmiany czynności rytmu serca czy problemy morfologiczne. Termin ten wykształcił się w latach 70., gdy rozpoczęto prowadzenie badań układu sercowo-naczyniowego za pomocą echokardiografii, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Jak wysiłek fizyczny wpływa na pracę serca?

Badania pokazują, że widoczne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym występują zarówno u osób ćwiczących półprofesjonalnie, jak i u wyczynowych sportowców. Oczywiście poziom tego typu zmian i schorzeń jest znacznie większy u zawodowców, natomiast może być równie groźny dla każdej osoby uprawiającej sport regularnie. Pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego serce zmniejsza częstotliwość rytmu, obniża się tętno, a tym samym zwiększają się ciśnienie tętnicze oraz napięcie nerwu błędnego, który odpowiada za prawidłową liczbę uderzeń mięśnia na minutę.

Lekarze zajmujący się kardiologią podkreślają, że niektóre z aktywności fizycznych znacznie silniej oddziałują na prawidłową pracę serca. W tej grupie wymieniane są takie dyscypliny sportowe jak kolarstwo, pływanie czy bieganie. Na pracę serca większą uwagę powinny zwrócić także osoby specjalizujące się w podnoszeniu ciężarów, gdyż wysiłek statyczny przyczynia się do przerostu jednej z komór serca względem stosunku masy do objętości mięśnia.

W jaki sposób zadbać o dobrą kondycję serca?

Kluczem do bezpiecznego uprawiania sportu, szczególnie amatorskiego, są regularne badania. Profesjonalni zawodnicy mają niemal codzienny dostęp do profesjonalnego sprzętu i najlepszych specjalistów, którzy monitorują ich zdrowie. Zawodnicy uprawiający sport hobbystycznie muszą zadbać o to samodzielnie. Pierwszy zestaw badań powinien zostać przeprowadzony już na początkowym etapie rozpoczęcia systematycznych treningów. Wyniki pozwolą nie tylko określić kondycję układu sercowo-naczyniowego, ale także pokażą, czy dany zawodnik może bezpiecznie uprawiać sport. Kolejne badania, takie jak elektrokardiografia i echo serca powinny być wykonywane systematycznie, najlepiej raz do roku. Istotnym elementem profilaktyki kardiologicznej jest również sam wywiad lekarski, który pozwala na sprofilowanie nawyków zawodnika i szybką ocenę aktualnego stanu zdrowia sportowca.

Zdjęcia główne: kinkate z Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaplanować idealne przyjęcie z wykorzystaniem profesjonalnych usług cateringowych?
Jak zaplanować idealne przyjęcie z wykorzystaniem profesjonalnych usług cateringowych?
Planowanie idealnego przyjęcia nigdy nie było łatwiejsze dzięki profesjonalnym usługom cateringowym. Dowiedz się, jak usługi cateringowe mogą przyczynić się do sukcesu Twojego wydarzenia.
Poradnik wyboru idealnego sprzętu do obserwacji nocnej dla myśliwych
Poradnik wyboru idealnego sprzętu do obserwacji nocnej dla myśliwych
Zdobądź wiedzę na temat wybierania odpowiedniego sprzętu do obserwacji nocnej dla myśliwych, zrozumieć specyfikę aktywności i naucz się dopasowywać odpowiednie narzędzia.
Sekrety pięknej skóry: jak dieta wpływa na wygląd cery
Sekrety pięknej skóry: jak dieta wpływa na wygląd cery
Odkryj, jak dieta wpływa na cerę i dowiedz się, jakie zmiany w swoim jadłospisie wprowadzić, aby cieszyć się piękną i zdrową skórą.
Ostatnie wpisy