Jakie są przyczyny częstych migren?
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są przyczyny częstych migren?

Migrena to dziś powszechna przypadłość. Zdarza się, że ból głowy staje się tak dokuczliwy, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Ta neurologiczna dolegliwość występuje przede wszystkim u kobiet. Jakie są przyczyny nawracających migren?

Co to jest migrena?

Szacuje się, że dziś z migrenami zmaga się 15% całej populacji, a w Polsce prawdopodobnie 8% społeczeństwa. Pierwsze migreny pojawiają się najczęściej przed czterdziestym rokiem życia. Nie jest to jednak regułą, gdyż zdarza się, że migreny dokuczają najmłodszym dzieciom. 

Migreny dzielą się przede wszystkim na: występujące z aurą i bez. 

Migreny z aurą to schorzenia, które charakteryzują się napadowym bólem. Ataki zdarzają się stosunkowo często i trwają od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Migreny z aurą to sekwencje powtarzających się symptomów takich jak: zwiastuny, aura i ból głowy. Lekarze wyróżniają aurę typową, która wiąże się z różnymi zaburzeniami wzrokowymi, i aurę nietypową, która związana jest z zaburzeniami neurologicznymi (u każdego pacjenta to indywidualne odchylenia). Aura migrenowa z reguły pojawia się na kilkadziesiąt minut przed bezpośrednim atakiem migreny. Objawy ustępują jednak w dość krótkim czasie. Czasami sama aura będąca zwiastunem migreny występuje zupełnie niezależnie od niej i wcale nie kończy się napadem bólu głowy.

Atak migrenowego bólu głowy podzielony został przez lekarzy na kilka faz. Pierwsza faza to faza prodromalna, następnie występuje aura, faza bólu i faza postrodmalna. Czas trwania poszczególnych faz jest bardzo różny. Często to kwestia indywidualna. Osoba, u której rozpoczyna się ból migrenowy może nie zdawać sobie sprawy z przechodzenia przez jej poszczególne fazy. W fazie prodromalnej, czyli zwiastunowej czasami można odczuwać zwiększony niepokój, łaknienie. U niektórych pacjentów zdarza się nadwrażliwość na hałas, zapach czy światło. Właśnie w tej fazie pojawia się z reguły aura wzrokowa, czuciowa lub ruchowa. Ból, czyli najmniej przyjemna ze wszystkich faz, jest najbardziej odczuwalny. Ostatnia z faz, postdromalna, wiąże się z odczuwaniem zmęczenia, niepokoju i nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Istnieje też podział na migreny związane z miesiączkowaniem, migrenę oczną i brzuszną. 

Przyczyny migren

Migrena to często spotykana jednostka chorobowa. Mimo to naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznie jej dokładnych przyczyn. Uporczywe bóle głowy wywołuje wiele czynników. Badacze wskazują, że wpływ na ten problem mogą mieć geny i środowisko.

Uwarunkowania genetyczne powodują bóle u ponad połowy pacjentów. Wyniki badań prowadzonych na bliźniętach dowodzą, że w przypadku pojawienia się bólu u jednego dziecka ryzyko wystąpienia schorzenia u drugiego dziecka wynosi ponad pięćdziesiąt procent.

Przyczyny migren związane są z czynnikami środowiskowymi, inaczej wyzwalającymi, związane są na przykład hormonami płciowymi. Na migreny narażone są przede wszystkim osoby borykające się z częstym przemęczeniem, stresem lub zaburzeniami snu. U wielu osób migreny mogą powstawać także w przypadku złej diety. Wyzwalaczami mogą być przede wszystkim wysoko przetworzone produkty, mięso i sól. Alkohol i napoje kofeinowe również zwiększają ryzyko wystąpienia migreny. 

Dodatkowo, co ciekawe, bóle mogą rozwijać się w związku z czynnikami atmosferycznymi. Zmiany ciśnienia, intensywny wysiłek czy nawet stosunek płciowy może intensyfikować uporczywe bóle.

Zdj. główne: Elyas Pasban/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiszonki i ich właściwości – zadbaj o swoje zdrowie
Kiszonki i ich właściwości – zadbaj o swoje zdrowie

Zastanawiasz się, jakie korzyści zdrowotne oferują popularne ostatnimi czasy kiszonki? Poznaj zalety z kiszenia warzyw i wprowadź te naturalne probiotyki na stałe do swojej diety!

Chłopięce piżamy – podróż przez magiczne sny
Chłopięce piżamy – podróż przez magiczne sny
W dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy wiele dzieci jest przeciążonych szkołą, zajęciami dodatkowymi i technologią, sen stał się najcenniejszym skarbem.
Jak skutecznie przygotować się do pracy na magazynie w Holandii bez znajomości języka?
Jak skutecznie przygotować się do pracy na magazynie w Holandii bez znajomości języka?
Odkryj praktyczne porady, jak z powodzeniem rozpocząć pracę na magazynie w Holandii nie znając języka. Sprawdź, jakie umiejętności są potrzebne, jak zarządzać komunikacją i zdobyć szacunek holenderskich pracowników.
Ostatnie wpisy