Dieta dla mózgu – co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta dla mózgu – co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

Obecna pandemia nieco nas rozleniwiła. Rzadziej spacerujemy, uprawiamy sport lub ćwiczymy, a także rozmawiamy z innymi ludźmi. Częściej za to wynagradzamy sobie wszelkie smutki i stresy słodkościami. Wszystko to niekorzystnie wpływa na sprawność naszego mózgu. Dowiedz się, jak poprawić pamięć i koncentrację.

Niestety, im mniej bodźców stymulujących mózg do wytężonej pracy tym gorsza jego kondycja. Dodatkowo wypełnianie swojego dziennego jadłospisu produktami bogatymi w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukier zwiększają ryzyko nie tylko nadciśnienia czy chorób z układem sercowo-naczyniowym, ale zwiększa ryzyko cukrzycy i Alzheimera. Zweryfikuj zatem swoją dotychczasową dietę i koniecznie wyeliminuj niezdrowe i bezwartościowe przetworzone jedzenie. Zastąp je następującymi.

Paliwo dla mózgu – glukoza

Głównym źródłem energii, który daje nam szybkiego kopa do działania, jest glukoza. Nie oznacza to jednak, że od teraz mamy zapychać się słodyczami. Jest zupełnie odwrotnie. Pamiętajmy, że cukry proste dają zastrzyk szybkiej energii, ale po chwili czujemy senność i zmęczenie. Dlatego zamiast słodyczy warto na co dzień spożywać chleby razowe i kasze, które zaopatrzą nas nie tylko w glukozę, ale i wiele cennych składników mineralnych i witamin.

Pamiętajmy również, że nadmiar kalorii i cukru może przyczynić się do podwyższenia triglicerydów, które mogą wywierać negatywne skutki na pracę mógu.

Orzechy i pestki

Warto do swojego codziennego menu włączyć orzechy i pestki, które są kopalnią licznych składników odżywczych, kwasów omega-3 (np. orzechy włoskie), a także świetnie usprawniają pracę mózgu i układu nerwowego. Stanowią również zdrowe źródło tłuszczów oraz zawierają potas, wapń, cynk, magnez, żelazo, fosfor, a także szereg witamin, w tym E, która przeciwdziała rozwojowi wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.

Koniecznie włącz do diety olej lniany, oliwę z oliwek, pestki dyni czy słoneczka, a także orzechy włoskie, nerkowca, brazylijskie czy laskowe.

Warzywa i owoce

Nie ma chyba warzyw, których nie można by polecić, aby usprawnić pamięć i koncentrację. Pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewka, szpinak, marchew, seler, pietruszka, por czy cukinia powinny stale gościć w twoim menu. Z owoców natomiast warto sięgać po maliny, jagody, porzeczki, truskawki i borówki. Te mają znacznie mniej cukrów prostych za to ogrom antyoksydantów, które wspierają nie tylko mózg, ale i cały organizm. Co więcej, bogactwo witaminy C wpiera odporność.

Czekolada gorzka

Warto również sięgać po czekoladę gorzką lub kakao. Oba produkty dostarczą ogromną dawkę magnezu, który świetnie wpływa na układ nerwowy. Istotne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak radzić sobie z nadciśnieniem tętniczym – proste kroki dla zdrowia serca
Jak radzić sobie z nadciśnieniem tętniczym – proste kroki dla zdrowia serca
Wraz z postępem technologii i rozwojem internetu, medycyna zyskała nowe możliwości, a pacjenci z łatwością mogą uzyskać dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej bez wychodzenia z domu. Neurolog czy seksuolog online — to tylko kilka przykładów specjalistów, którzy są dostępni przez internet, oferując porady, diagnozy i leczenie na odległość.
Poradnik, jak skutecznie przygotować się do procesu rozwodowego?
Poradnik, jak skutecznie przygotować się do procesu rozwodowego?
Dowiedz się, jak przygotować się na każdy etap procesu rozwodowego, aby uniknąć powszechnych pułapek i stresu. Odkryj praktyczne wskazówki od ekspertów prawniczych.
Jak wybrać idealny młynek do domowego parzenia kawy?
Jak wybrać idealny młynek do domowego parzenia kawy?
Przekonaj się, jak dobór odpowiedniego młynka do kawy wpływa na smak Twojego ulubionego napoju. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru idealnego urządzenia do domowego parzenia kawy.
Ostatnie wpisy