Utarło się przekonanie, że to w dzieciństwie najłatwiej i najszybciej nawiązujemy nowe znajomości, jednak niektóre dzieci mogą mieć z tym trudności. Jak pomóc maluchowi w tworzeniu relacji z rówieśnikami? Przedstawiamy garść wspierających wskazówek.
Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko od najmłodszych lat nie tylko uczyło się, jak funkcjonować w społeczeństwie, lecz także było w nim lubiane i przede wszystkim akceptowane. Choć w dziecięcych latach zazwyczaj nie ma się problemu ze spontanicznym nawiązywaniem przyjaźni, niektórym maluchom się to nie udaje. W przypadku braku regularnego kontaktu z rówieśnikami dziecko może czuć się niepewnie i mieć trudności z nawiązywaniem bliższych relacji. Jak pomóc maluchowi, który nie umie zawierać nowych znajomości?
Zanim zastanowimy się, w jaki sposób możemy pomóc dziecku w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, przyjrzyjmy się przyczynom tego problemu. Dzieci, które mają kontakt tylko z osobami dorosłymi, mogą nie wiedzieć, jak zachowywać się w grupie dzieci. Z tym problemem szczególnie często mierzą się jedynacy, którym brakuje od najmłodszych lat towarzystwa rodzeństwa i kuzynów. Problem z nawiązywaniem relacji mogą mieć również dzieci, które nie czują się pewnie, są zagubione i wyobcowane, nie wiedzą, jak bronić swoich granic i sprzeciwiać się przejawom przemocy fizycznej i psychicznej. Z tego względu rodzice, również z pomocą psychologów i pedagogów szkolnych, powinni pomagać swoim pociechom w wypracowywaniu asertywności i poczucia własnej wartości. Warto też pokazywać dzieciom, jak wyglądają prawidłowe postawy i zachowania społeczne, a także jak radzić sobie ze strachem przed brakiem akceptacji, odrzuceniem i wyśmianiem.
Przyczyną trudności w nawiązywaniu przyjaźni z rówieśnikami mogą być również traumy i złe doświadczenia. W tym przypadku konieczne jest określenie (z pomocą specjalisty), dlaczego i kiedy zaczęły się problemy dziecka. Tylko wtedy będzie możliwe uporanie się z jego lękami.
Rodzice powinni przede wszystkim pamiętać, że to relacje w rodzinie i najbliższym otoczeniu dziecka mają wpływ na to, jak młoda osoba będzie się rozwijać oraz nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie – nie tylko w przedszkolu i w szkole, lecz także w późniejszym życiu. Od najmłodszych lat uczmy nasze pociechy szacunku do siebie i innych oraz dbajmy o to, by zawsze czuły się kochane i akceptowane. Nie zawstydzajmy swoich dzieci poprzez stosowanie negatywnych określeń, takich jak nieudacznik czy gapa, i nie wytykajmy im błędów w towarzystwie innych osób. Nigdy też nie obarczajmy pociech winą za to, że nikt nie chce z nimi rozmawiać albo ktoś się z nich śmieje.
Dobrym sposobem na nauczenie dzieci prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie jest częste inicjowanie grupowych gier i zabaw, które wymagają współpracy. Dziecko wówczas ma okazję poznać zasady panujące w grupie, a także nauczyć się dzielić z innymi. Warto również organizować w domu większe spotkania dla koleżanek i kolegów naszej pociechy z przedszkola i szkoły. W znajomym otoczeniu dziecko może czuć się pewniej, co pozwoli przełamać mu barierę w nawiązywaniu przyjaźni. Przede wszystkim jednak dużo rozmawiajmy z dziećmi i nie dajmy im odczuć, że ich problemy nie mają znaczenia.
Zdjęcie główne: Austin Pacheco/unsplash.com