Jak uczyć dziecko ekologii i dbania o środowisko?
Dziecko
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uczyć dziecko ekologii i dbania o środowisko?

Jak mówi stare przysłowie: „czym skorupka nasiąknie, tym na starość trąci”, dlatego warto wychowywać dzieci w duchu ekologii oraz poszanowania dla środowiska. Istnieją bardzo dobre sposoby na wpajanie im dobrych zasad już od najmłodszych lat.

Daj dobry przykład

Dzieci uczą się najchętniej poprzez obserwację dorosłych. Mogą wtedy czerpać inspiracje oraz wiedzą, jakie zachowania są dobre, a jakie nie. Jeśli dajesz dobry przykład dziecku, to ono na pewno to zauważy. Staraj się przy każdej nadarzającej się okazji tłumaczyć, dlaczego wykonujesz daną czynność.

To samo tyczy się zasad dbania o środowisko. Zabieraj ze sobą torbę na zakupy wielokrotnego użytku, mówiąc, że pomagasz w ten sposób mniej zaśmiecać środowisko. Będąc na biwaku, poproś dziecko, by pomogło ci posprzątać śmieci i odpady. Dziecko zauważy Twoje starania i na pewno chętnie pomoże Ci w dbałości o ekosystem.

Ekologiczne bajki

Na pewno niektóre idee związane z ekologią łatwiej jest przekazać za pomocą bajek niż opowieściami o zaśmiecaniu środowiska czy wyginięciu jakiegoś rzadkiego gatunku zwierząt. Dla dziecka takie fakty są dość abstrakcyjne i mało przemawiają do jego wyobraźni.

Postaraj się opowiadać wszystkie te informacje w formie bajki. Wymyśl bohaterów, z którymi dziecko się utożsami – superbohatera, który uratował świat przed śmietnikowym stworem, czy też zwierzęcych przyjaciół dbających o wspólne środowisko naturalne. Takie obrazy lepiej działają na dziecięcą wyobraźnię niż liczby czy naukowe fakty.

>> Zobacz: Ograniczanie plastiku w domu – 11 sposobów

Daj dziecku poznać naturę

Naucz malucha miłości do natury, a wtedy będzie w przyszłości bardziej przychylny proekologicznym zachowaniom. Zamiast przed telewizorem spędź z nim nieco czasu na świeżym powietrzu. Zabierz do lasu czy do parku. Pokaż, jak żyją zwierzęta, opowiedz, czym się żywią i jak wyglądają.

Na pewno idealnym pomysłem będzie również wycieczka do zoo, gdzie maluch pozna więcej gatunków zwierząt i inne ekosystemy. Na pewno zaciekawi je fakt, że w innych rejonach świata żyją zwierzęta niepodobne do tych znanych nam w Polsce. Dzieci widząc żywe stworzenie, uczą się rozumieć środowisko naturalne oraz empatii w stosunku do zwierząt. Dziecko również chętnie będzie chciało chronić coś, co jest mu znane i lubiane.

Załóż z maluchem mały ogród

Nie ważne, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. W każdym miejscu można hodować rośliny. Warto pomyśleć nad założeniem małego ogródka, który dziecko będzie mogło doglądać wraz z tobą. To również idealna nauka odpowiedzialności. Maluch nauczy się, jak pielęgnować kwiaty oraz co zrobić, by ładnie rosły i kwitły. Wystarczy nieco ziemi, skrzynka oraz nasiona lub cebulki kwiatowe, by maluszek mógł zacząć opiekować się swoją roślinką. Będzie to na pewno świetna lekcja ekologii.

Tłumacz, dlaczego wszystkie te działania są ważne

Dziecko powinno się czuć odpowiedzialne za bliskich, ale również za naszą planetę. Można w trakcie różnych proekologicznych działań tłumaczyć mu, dlaczego jest to tak ważne. Kiedy poczuje, że wszystkie te czynności mają sens, na pewno będzie chciało pomagać np. w segregacji śmieci, czy podczas sprzątania lasu. Maluch powinien czuć, że jest to pożyteczne, ale również atrakcyjne.

Zamień więc te czynności w zabawę – pomalujcie wspólnie kosze na śmieci i oznaczcie je, tak aby pamiętać, jakie odpady powinny się w nim znajdować. Wyrób u dziecka nawyki, by pamiętało o sprzątaniu po sobie oraz o segregacji odpadów. Pomocne okazują się również kolorowe i przykuwające uwagę dziecka gadżety takie jak zgniatarka do plastikowych butelek, zabawny kosz na wielorazowe torby na zakupy czy też pojemnik na worki na śmieci, który samodzielnie wykonacie.

Aby dziecko mogło nauczyć się filozofii zero waste, możesz również w dni wolne od pracy, czy szkoły wykonywać z maluchem domowe mydła lub świece. Dziecko zauważy, że to świetna zabawa i na pewno chętnie włączy się do pomocy.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zbudować rutynę pielęgnacyjną dla zdrowej skóry
Jak zbudować rutynę pielęgnacyjną dla zdrowej skóry
W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki, jak krok po kroku zbudować rutynę pielęgnacyjną dla zdrowej skóry.
Czy projekt i złożoność tatuażu wpływa na jego cenę oraz proces gojenia?
Czy projekt i złożoność tatuażu wpływa na jego cenę oraz proces gojenia?
Chcesz dowiedzieć się, czy wybór konkretnego projektu tatuażu wpływa na ostateczną cenę i jak może wpływać na proces gojenia skóry? Artykuł wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę, decydując się na tatuaż.
Jak często chodzić do lekarza?
Jak często chodzić do lekarza?
W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, często zapominamy o jednym z najważniejszych aspektów naszego życia – o zdrowiu.
Ostatnie wpisy